Jak wygląda weryfikacja wniosku o ogłoszenie upadłości?

Upadłość konsumencka może pomóc wyjść z poważnych długów. Żeby weryfikacja wniosku skończyła się jednak powodzeniem, należy spełnić wszystkie wymagane prawem warunki.

Upadłość konsumencka – co to jest?

Warto wiedzieć na czym polega upadłość konsumencka. Jest to instytucja prawa, która osobom zadłużonym daje możliwość oddłużenia. Co istotne, przewidziana jest ona dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Procedura rozpoczyna się wnioskiem o ogłoszenie upadłości, który dłużnik skierować musi do sądu. Niewypłacalność musi trwać minimum trzy miesiące dla samego wszczęcia procedury. Istotne jest też, aby można było stwierdzić, że w Polsce dłużnik ma centrum życiowe, określane jako dom, mieszkanie czy też inne miejsce, do którego cyklicznie wraca. Inną opcją jest posiadanie w Polsce najbliższej rodziny. Alternatywą dla posiadania w kraju centrum życiowego jest też posiadanie na terenie kraju majątku lub źródła dochodu. Żeby sąd mógł orzec upadłość konsumencką, nie można z tej instytucji korzystać częściej niż co 10 lat. Należy mieć także na uwadze, że jeśli zajdzie jedna z poniższych okoliczności, sąd może odrzucić wniosek dłużnika lub umorzyć całe postępowanie.  Okoliczności te to:

  • ogłoszenie upadłości w przeciągu ostatniej dekady od złożenia wniosku,
  • dopuszczenie się krzywdy wobec wierzycieli,
  • umorzenie postępowania upadłościowego z winy dłużnika,
  • odrzucenie przez sąd planu spłaty wierzycieli.

Żeby dowiedzieć się więcej na temat procedury ogłaszania upadłości konsumenckiej, warto zajrzeć na stronę https://www.nowackagornicki.pl/upadlosc-konsumencka/. Kancelaria Prawa Restrukturyzacyjnego może być pomocna w tego typu sprawach.

Weryfikacja wniosku o ogłoszenie upadłości

We wniosku o ogłoszenie upadłości, dłużnik musi podać sporo danych, takich jak na przykład wykaz majątku wraz z jego wyceną czy informację o przychodach z ostatnich sześciu miesięcy. Ponadto, dłużnik musi poświadczyć o prawdziwości danych z wniosku. Przygotowanie wniosku można powierzyć podmiotowi takiemu jak Kancelaria Nowacka & Górnicki, aby mieć pewność, że zostanie on sporządzony w taki sposób, aby podczas postępowania nie był podważony.

Weryfikacja wniosku to nic innego, jak ocena prawdziwości zawartych w nim danych. Warto wiedzieć, że w postępowanie upadłościowe zaangażowany jest syndyk. To on będzie oceniać na przykład stan majątku. Ponadto, zażąda od dłużnika dokumentów, które mają być potwierdzeniem obecnej sytuacji dłużnika. Jakiego rodzaju mogą być to dokumenty? Na przykład umowa o pracę, umowa najmu lokalu mieszkalnego. Syndyk może również zobowiązać dłużnika do wskazania numerów polisy na życie, ksiąg wieczystych nieruchomości będących własnością dłużnika czy do przedłożenia zeznań podatkowych. Wśród wielu różnych dokumentów służących weryfikacji wniosku i sytuacji osoby składającej wniosek może też znaleźć się dokumentacja dotycząca postępowań, w których dłużnik jest stroną – administracyjnych, sądowych. Weryfikacja wniosku następuje także na podstawie danych zawartych w rejestrach publicznych. Przede wszystkim, zostaje pobrana informacja z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, odnosząca się między innymi do tego, czy upadły jest wspólnikiem spółek handlowych. Syndyk wystąpi też do Urzędu Skarbowego, Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Więcej szczegółów odnośnie ogłoszenia upadłości dostępnych jest pod linkiem https://nowackagornicki.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *