Wkręty metryczne – elementy złączne o szerokim zastosowaniu

Wkręty metryczne to elementy o niezwykle szerokim zastosowaniu. Świetnie sprawdzają się do łączenia ze sobą powierzchni wykonanych ze stali, blachy i drewna. W zależności od potrzeb gwint wkrętu metrycznego może obejmować jego całą długość lub tylko jej część. Dowiedz się więcej na temat tych wyjątkowo uniwersalnych elementów złącznych.

Wkręty metryczne – czym są?

Wkręt metryczny jest bardzo wytrzymałym elementem służącym do łączenia elementów o różnym stopniu twardości i grubości. Ma gwintowany trzpień, najczęściej o kształcie stożka. Stanowi on łącznik w połączeniu gwintowym. Niemal wszystkie wkręty metryczne mają również łeb, najczęściej z nacięciem – krzyżowym lub prostym. Co ważne, gwinty przeważnie nie są normalizowane. To znaczy, że mogą mieć one dowolny skok. 

Wkręty metryczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Należy je zatem dobierać odpowiednio do danego zastosowania. Elementy ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej (dostępne m.in. w ofercie INOXA) są najbardziej wytrzymałe i najlepiej zabezpieczone przed korodowaniem. To sprawia, że można ich używać także w środowiskach wilgotnych, np. w oczyszczalniach ścieków, czy do budowy miejskiej infrastruktury, która jest narażona na działanie czynników atmosferycznych.

Gdzie stosuje się wkręty metryczne?

Zastosowanie wkrętów metrycznych jest bardzo szerokie i uniwersalne. Są one używane głównie w:

  • meblarstwie, 
  • stolarstwie, 
  • pracach budowlanych, 
  • pracach remontowych.

To jednak nie wszystko. Wkręty metryczne ze stali kwasoodpornej są na tyle odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, że można je wykorzystywać do:

  • budowy urządzeń gastronomicznych, 
  • konstrukcji maszyn przemysłowych, 
  • budowy rowerów i innych pojazdów oraz sprzętu sportowego.

Wkręty metryczne znajdują zastosowanie nawet w przemyśle kosmicznym – są wyjątkowo wszechstronnymi elementami złącznymi. Jeśli zostały wykonane ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, mogą być wykorzystywane również w wilgotnych środowiskach, a także tam, gdzie występuje duże zanieczyszczenie czy wręcz agresywne warunki zewnętrzne. Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości takich elementów, wybieraj te, które są zgodne z normami DIN i ISO.

Wkręty metryczne są bardzo uniwersalnymi elementami złącznymi. 

Jakie są rodzaje wkrętów metrycznych?

Wkręty metryczne są uniwersalne, jednak do każdego zastosowania należy dobierać element o określonych parametrach. Chodzi przede wszystkim o długość i grubość gwintu, a także o rodzaj łba. Wyróżnia się m.in.:

  • wkręty z łbem podkładowym – bardzo często używane w pracach stolarskich; ułatwiają pracę dzięki nakrętce pazurkowej lub wałeczkowatej (mufie);
  • wkręty z łbem walcowym – również są powszechnie używane do skręcania mebli;
  • wkręty z łbem stożkowym – bardzo dobrze nadają się do łączenia powierzchni stalowych; wykazują się dużą wytrzymałością i mogą mieć wiele różnych wykończeń.
  • wkręty oczkowe – zamiast łba mają kółeczko, przez które można przeciągnąć np. stalową linkę; 
  • wkręty z łbem motylkowym – one także mogą być stosowane do budowy mebli; wyróżnia je to, że można je dokręcać dłonią. 

Warto zwrócić uwagę, że każdy wkręt metryczny charakteryzuje się określoną klasą twardości. Im wyższa cyfra opisująca ten parametr, tym twardszy i bardziej wytrzymały jest element. 

Należy również zawsze dobierać materiał wykonania wkrętów do określonego zastosowania. Te, które mają się znaleźć w środowisku wilgotnym, muszą być wykonane ze stali nierdzewnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *