Konstrukcje stalowe bardzo często powstają z różnych komponentów, które trzeba trwale ze sobą połączyć. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest spawanie, trzeba jednak pamiętać, żeby zawsze wybierać metodę spawania odpowiednią dla danego gatunku stali.
Na co zwrócić uwagę podczas spawania stali nierdzewnej?
Od jakości spawanego złącza zależy stabilność i parametry stalowej konstrukcji. Źle zespawane elementy mogą doprowadzić nawet do całkowitego zawalenia się obiektu i tym samym stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi przebywających w pobliżu. Ponadto przez nieprawidłowo wykonane łączenia mogą negatywnie wpłynąć na właściwości stali nierdzewnej, a przede wszystkim jej odporność na działanie korozji.
Dlatego tak ważne jest, aby spawaniem stalowych komponentów zajmowały się osoby doświadczone, o wysokich kwalifikacjach – w Nova Trading spawaniem zajmują się specjaliści, których umiejętności zostały potwierdzone certyfikatami według norm PN-EN ISO 9606-1, 9606-2. Gotowe wyroby podlegają kontroli wymiarowej zgodnej z normą PN-EN ISO 13920 (tolerancje ogólne wyrobów spawanych), natomiast złącza spawane powstają w zgodzie z normami PN-EN ISO 5817 oraz PN-EN ISO 10042 metodami VT i PT. Nova Trading specjalizuje się w spawaniu stali nierdzewnej m.in. na zlecenie producentów z branży spożywczej, budowlanej, chemicznej, transportowej, celulozowo-papierniczej, ochrony środowiska.
Jakie są metody spawania stali nierdzewnej?
Metoda TIG polega na spawaniu prądem stałym z biegunowością ujemną, z zastosowaniem elektrody wolframowej. Poleca się ją głównie do stali o grubości 0,4 – 5 mm. Spoiny uzyskane tym sposobem wyróżniają się wysoką jakością, choć efekt końcowy mocno zależy od umiejętności spawacza, należy też bardzo starannie przygotować brzegi przeznaczone do połączenia.
W metodzie MIG używa się gazu obojętnego – gazem osłonowym jest zwykle argon, ewentualnie hel albo mieszanka obu tych gazów. Metoda MAG wykorzystuje gaz aktywny, czyli argon z dodatkiem CO2 lub O2. W przypadku obróbki stali nierdzewnych należy uważać na obecność gazów aktywnych, ponieważ mogą one doprowadzić do nadmiernego utlenienia chromu, manganu oraz krzemu, niemniej spawanie metodą MIG jest prostsze do wykonania i bardziej wydajne w porównaniu do spawania metodą TIG.