Bezprzewodowe ukośnice to innowacyjne elektronarzędzia, które cieszą się coraz większą popularnością wśród ekip budowlanych oraz fachowców pracujących na co dzień z drewnem. Łączą one w sobie wysoką wydajność, jednocześnie pozwalając pracować praktycznie w każdym miejscu na terenie realizowanej inwestycji. Czy jednak są one warte swojej ceny? Kto powinien się zainteresować ich zakupem? Oto garść najważniejszych informacji na ten temat!
Czy bezprzewodowa pilarka ukosowa w ogóle ma sens?
Zasilana akumulatorowo pilarka ukosowa to elektronarzędzie, które budzi coraz większe zainteresowanie wśród profesjonalistów oraz zapalonych majsterkowiczów. To wszystko dzięki całkowitej eliminacji kłopotliwych przewodów i wynikającej z tego faktu pełnej niezależności od gniazdek elektrycznych.
Akumulatorowa natura pozwala takim ukośnicom pracować w każdym miejscu, bez względu na dostęp do prądu lub jego całkowity brak. Co prawda jeszcze kilka lat temu wydajność tak potężnych urządzeń akumulatorowych pozostawiała wiele do życzenia, jednak dzisiejsze technologie sprawiły, że dorównują one swoją wydajnością klasycznym sprzętom zasilanym sieciowo.
Współczesne modele bezprzewodowych pilarek ukosowych są zasilane przy pomocy nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych (Li-Ion) 18 V o dużej pojemności. Co więcej, niektórzy producenci decydują się na zastosowanie podwójnych akumulatorów, które są ze sobą łączone, tym samym zapewniając jeszcze większą wydajność prądową. Takie rozwiązanie posiada m.in. ukośnica Festool KAPEX KSC 60 EB, która dzięki temu może korzystać z prądu o napięciu 36 V. Pozwala to sprawnie przecinać wszelkiego rodzaju materiały, wliczając w to drewno, płyty drewnopochodne, tworzywa sztuczne, a nawet stal konstrukcyjną.
Nieco inne podejście do kwestii zasilania akumulatorowego prezentuje piła ukośnica DeWalt DCS781N. Ten sprzęt jest zasilany innowacyjnymi akumulatorami z serii FlexVolt, których napięcie może w razie potrzeby wzrosnąć z 18 V do 54 V. W połączeniu z pojemnością dochodzącą nawet do 15 Ah zapewnia to niemal nieograniczone możliwości pracy w terenie i na placu budowy.
Kto powinien zainwestować w akumulatorową ukośnicę?
Zasilana akumulatorowo ukośnica z funkcją posuwu to elektronarzędzie, które będzie świetnym wyborem dla profesjonalistów, którzy cenią sobie mobilność oraz chcą mieć możliwość korzystania ze swojego sprzętu w dowolnym miejscu – nawet tam, gdzie nie ma stałego dostępu do energii elektrycznej. Brak kłopotliwych przewodów pozwala również całkowicie zapomnieć o szukaniu wolnych gniazdek, kombinowania przedłużaczy i rozciąganiu dziesiątek kabli po terenie budowy.
Z tego też względu akumulatorowa ukośnica z posuwem będzie świetną inwestycją dla stolarzy, cieśli, dekarzy oraz specjalistów od wykończenia wnętrz. W końcu fachowcy pracujący w tych branżach często muszą działać bezpośrednio na placach budowy lub w miejscach, gdzie dostęp do zasilania elektrycznego jest mocno ograniczony.
Bezprzewodowa natura takiej ukośnicy pozwala z łatwością przenosić ją pomiędzy różnymi stanowiskami, co umożliwia szybkie i wygodne wykonywanie cięć w miejscach, gdzie kable mogłyby ograniczać swobodę ruchu lub wręcz utrudniać pracę. Znacząco ułatwia to też transport obrobionego materiału – pilarka może zostać ustawiona tuż przy miejscu, w którym będą instalowane docięte elementy. Pozwoli to uniknąć kłopotliwego i zarazem niezwykle męczącego noszenia materiałów po całym placu budowy.
Trzeba też dodać, że akumulatorowa ukośnica z funkcją posuwu ma takie same funkcje jak klasyczny, sieciowy wariant. Można nią ciąć pod różnymi kątami, precyzyjnie nacinać materiał i przecinać nawet grube kawałki drewna. Dzięki temu ten sprzęt świetnie sprawdzi się również w bardziej stacjonarnych zastosowaniach, takich jak prace warsztatowe czy majsterkowanie w przydomowym garażu.
Jaką ukośnicę z posuwem wybrać?
Pilarka ukosowa z funkcją posuwu to skomplikowane elektronarzędzie, które składa się z wielu ruchomych elementów. Co więcej, to właśnie od jakości wykonania konstrukcji korpusu tego urządzenia będzie zależeć jego precyzja cięcia. Dlatego też, chcąc kupić własną ukośnicę, warto postawić na sprzęty sprawdzonych producentów, takich jak amerykański DeWalt oraz niemiecki Festool.
Piła ukośnica DeWalt DCS781N
Piła ukośnica DeWalt DCS781N to potężne elektronarzędzie, którego wydajność nie zawiedzie żadnego fachowca. Jego sercem jest silnik bezszczotkowy rozpędzający tarczę tnącą o średnicy 305 mm do maksymalnej prędkości obrotowej wynoszącej 3 800 obrotów na minutę. Zapewnia to imponującą zdolność do cięcia prostopadłego wynoszącą 310 mm oraz 219 mm pod kątem 45°. Z kolei maksymalna głębokość cięcia to 112 mm dla 90° oraz 50 mm dla 45°.
Na pochwałą zasługuje również możliwość regulacji kąta cięcia. Tarcza tnąca może być przestawiana w zakresie do 50° w lewo oraz 60° w prawo. Konstrukcja urządzenia pozwala też na ukosowanie w zakresie 49° w lewo oraz 49° w prawo.
Piła ukośnica DeWalt DCS781N do zasilania wykorzystuje akumulatory z serii FlexVolt o napięciu roboczym 54 V. Dzięki temu oferuje ona moc porównywalną z klasycznymi modelami zasilanymi sieciowo. To z kolei pozwala na efektywną pracę w miejscach bez dostępu do zasilania elektrycznego i sprawne przecinanie nawet twardych materiałów budowlanych o dużej grubości.
W jakich zastosowaniach sprawdzi się piła ukośnica DeWalt DCS781N? Przede wszystkim w pracach remontowych, budowlanych, stolarskich oraz ciesielskich. Będzie też wprost niezastąpionym sprzętem podczas wznoszenia konstrukcji drewnianych oraz budowania więźby dachowej.
Ukośnica Festool Kapex KSC 60
Kolejnym niezwykle ciekawym urządzeniem jest ukośnica Festool Kapex KSC 60. To niezwykle precyzyjny sprzęt wyposażony w dwukolumnową, podwójnie ułożyskowaną prowadnicę. Taka konstrukcja zapewnia możliwość dokładnego prowadzenia tarczy tnącej o średnicy 216 mm. Znacząco ułatwia to wykonywanie skomplikowanych projektów stolarskich oraz przycinanie ozdobnych elementów dekoracyjnych podczas prac wykończeniowych wnętrz.
Ukośnica Festool Kapex KSC 60 jest zasilana przy pomocy dwóch akumulatorów o napięciu roboczym 18 V. Zapewnia to duży zapas mocy, a także pozwala przez długi czas pracować bez potrzeby ich doładowywania lub wymiany. W połączeniu z niewielką wagą samego urządzenia wynoszącą 17,3 kg pozwala to łatwo przenosić ją pomiędzy poszczególnymi lokacjami i korzystać z niej tam, gdzie akurat jest potrzebna.